wtorek, 4 czerwca 2019

Historia nie jest czarno - biała

W Polsce historia zawsze odgrywała wielką rolę w polityce. Niestety zamiast być nauczycielką życia i służyć rozwojowi naszego kraju, głównie była jego hamulcem. Często bezbronna i samotna w rękach nieodpowiedzialnych ludzi, służyła jako narzędzie do manipulacji i opluwania. Czy zatem jest szansa, by się przed tego typu sytuacjami chronić?


Każdy dzień niesie za sobą jakieś wydarzenie. Niektóre z nich pamiętamy bardziej, inne mniej. Wiele zależy od tego, czy daną sytuację kojarzymy z czymś pozytywnym lub negatywnym. Jednak z perspektywy czasu i tak zapominamy, o kontekście tego epizodu, a to on zazwyczaj ma największy wpływ na zdarzenie, które zapadło w naszej pamięci.

Nie inaczej jest z historią. Wiele wydarzeń, ma również swój kontekst historyczny. Przez co obraz, który maluje się w naszej pamięci, często nie odpowiada temu co wówczas się wydarzyło, lub czym kierowali się wtedy główni bohaterowie. Pryzmat czasu, może również zostać skrzywiony przez samych historyków. Nie mam tu na myśli celowego działania. Jednak, mimo krytycznego podejścia do dokumentu oraz poddania go szczegółowej analizie, może się zdarzyć, że przez szereg zdarzeń od nas niezależnych, nie będzie on odpowiadał prawdzie historycznej.

Kolejnym aspektem jest edukacja historyczna. Od dziecka, poprzez wszystkie etapy edukacji zostają nam podane fakty historyczne. Przyjęcie ich bezrefleksyjnie powoduje, że zaczynamy historię traktować zero-jedynko. W tym momencie dochodzimy do sytuacji, o której mówiłem wcześniej. Ponownie mamy zatarty kontekst zdarzenia. Przestajemy widzieć jego odcienie szarości i brniemy do ślepej uliczki, skąd tylko świat wydaje nam czarny, albo biały.

Te wszystkie aspekty, dają pole do nadużyć i manipulacji. Pisania nowego biegu wydarzeń, który często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. By nie być poddawanym, tego typu praktykom musimy przede wszystkim zacząć patrzeć na wiele rzeczy z dystansem. Dostrzegać inne barwy w przedstawionym nam obrazie. Nie tylko te, którymi namalowani są główni bohaterowie, ale również te, które stanowią tło podziwianego obrazu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz